روی خط خبر

منبع: mosighidan
امتیاز: 5 5

آشنایی با انواع گیتار از وبلاگ آموزش موسیقی mosighidan

آشنایی با انواع گیتار

انتخاب گیتار یا بهترین نوع گیتار بستگی به سبک نوازندگی دارد. گیتار از نظر ساختار به انواع مختلفی تقسیم می شود. البته ساختار کلی اکثر گیتارها شبیه هم هستند. مثلا بیشتر آنها 6 سیم دارند (بعضی گیتارهای 12 سیمی هم وجود دارند). پیچ هایی به نام پیچ کوک در تمام گیتارها مشاهده میشود. دسته گیتار توسط خطوطی به نام فِرِت به قسمتهای مساوی از نظر فاصله موسیقیایی تقسیم می شوند. اما از نظر جنس صدا و سبک مورد استفاده، در انواع مختلفی وجود دارند.گیتار آکوستیکگیتار آکوستیک گیتاری است که وسیله ای جز بدنه آن صدای سیم ها را تقویت نمی کند، صدای سیم ها تنها در بدنه چوبی توخالی آن تقویت می شود و به گوش می رسد. این نوع از گیتار معمولاً شش سیم فلزی دارند که ضخامت آن ها از زیرترین سیم تا بم ترین سیم به طور معمول بین ۱۳ تا ۵۶ هزارم اینچ می باشد. بدنه از اتصال صفحه چوبی پشتی، صفحه چوبی جلویی، و دو قسمت چوبی انحنادار کناری ساخته می شود، که صفحهٔ بالایی معمولاً دارای سوراخ یا سوراخ های بزرگی است که به واسطه شکل و محل قرار گرفتنشان می توانند ویژگی های آکوستیکی خاصی به ساز بدهند.گیتار الکتریکبه نوعی از گیتار گفته می شود که صرفا از خود صدایی ندارد و برعکس دیگر گیتار ها اکثرا بدنه ی آنها تو پر است و برای تولید صدا به دستگاههایی به نام افکت و آمپلی فایر متصل میگردد و چون دستگاههای ذکر شده با برق کار میکنند به این نوع گیتار، گیتار الکتریک می گویند.اما خود گیتار نیازی به برق ندارد. با گیتار الکتریک سبکهای بسیار زیاد و متنوعی نواخته می شود مانند راک و متال و مشتقات آنها. بدنه گیتار الکتریک از چوب و هر ۶ سیم آن فلزی هستند. البته مدل های ۷ سیم و مدل های متفاوت گیتار الکتریک با ۲ یا ۳ دسته و .. نیز برای این ساز وجود دارد.گیتار باسگیتاری با ظاهری شبیه به گیتار الکتریک ،دارای انواع 4 سیم،5 سیم،6 سیم،7 سیم،12 سیم و فرت لس (بدون فرت) است.سیمها بسیار قطور تر از گیتار الکتریک و صدایی بسیار بم دارد و معمولا به عنوان سولو(تک نوازی) در قطعه استفاده نمی شودو بیشتر نقش هم نواز و همراهی کننده موزیک را دارد. تقریبا در تمام مکتبهای موسیقی از این گیتار استفاده میشود مانند پاپ ، راک ، متال ، بلوز، کانتری و … گیتار باس هم با پیک و هم با انگشت نواخته می شود.گیتار پاپموسیقی پاپ یا pop گرفته شده از کلمه popular به معنی محبوب و مردمی می باشد. در این موسیقی احساسات، بصورت کاملا ساده و صمیمی به مخاطب انتقال داده میشود و معمولا همراه با آواز است. رمز موفقیت گیتار پاپ در همین مردمی بودن و احساس نزدیکی کردن است. درواقع نمیتوان برای گیتار پاپ یا کلا موسیقی پاپ شخصیت و تکنیک خاصی قائل شد. چراکه نوازنده در هر سبکی از موسیقی که فعالیت کند با کمی دقت و انعطاف پذیری میتواند اثری مردمی و باب دل عموم مردم ارائه دهد.در گیتار پاپ میتوان هم با انگشت بر سیم ها ضربه زد هم با پیک یا مضراب. ریتم نوازی و آواز خواندن همراه با گیتار در این سبک بسیار اهمیت دارد.گیتار فلامنکواین سبک با سازی همنام خودش (گیتار اسپانیش) نواخته می شود. این گیتار دارای 3 سیم فلزی و 3 سیم نایلونی است و بدنه اش از چوب ساخته می شود.این مکتب گیتار همانطور که از نامش مشخص است از کشور اسپانیا آمده است. دقت کنید که نام صحیح این مکتب نوازندگی گیتار فلامنکو(flamenco) می باشد که به غلط به آن فلامینگو می گویند. همانطور که خودتان می دانید این کلمه نام گونه ای پرنده است و نه یک مکتب موسیقی .

انتخاب گیتار یا بهترین نوع گیتار بستگی به سبک نوازندگی دارد. گیتار از نظر ساختار به انواع مختلفی تقسیم می شود. البته ساختار کلی اکثر گیتارها شبیه هم هستند. مثلا بیشتر آنها 6 سیم دارند (بعضی گیتارهای 12 سیمی هم وجود دارند). پیچ هایی به نام پیچ کوک در تمام گیتارها مشاهده میشود. دسته گیتار توسط خطوطی به نام فِرِت به قسمتهای مساوی از نظر فاصله موسیقیایی تقسیم می شوند. اما از نظر جنس صدا و سبک مورد استفاده، در انواع مختلفی وجود دارند.گیتار آکوستیکگیتار آکوستیک گیتاری است که وسیله ای جز بدنه آن صدای سیم ها را تقویت نمی کند، صدای سیم ها تنها در بدنه چوبی توخالی آن تقویت می شود و به گوش می رسد. این نوع از گیتار معمولاً شش سیم فلزی دارند که ضخامت آن ها از زیرترین سیم تا بم ترین سیم به طور معمول بین ۱۳ تا ۵۶ هزارم اینچ می باشد. بدنه از اتصال صفحه چوبی پشتی، صفحه چوبی جلویی، و دو قسمت چوبی انحنادار کناری ساخته می شود، که صفحهٔ بالایی معمولاً دارای سوراخ یا سوراخ های بزرگی است که به واسطه شکل و محل قرار گرفتنشان می توانند ویژگی های آکوستیکی خاصی به ساز بدهند.گیتار الکتریکبه نوعی از گیتار گفته می شود که صرفا از خود صدایی ندارد و برعکس دیگر گیتار ها اکثرا بدنه ی آنها تو پر است و برای تولید صدا به دستگاههایی به نام افکت و آمپلی فایر متصل میگردد و چون دستگاههای ذکر شده با برق کار میکنند به این نوع گیتار، گیتار الکتریک می گویند.اما خود گیتار نیازی به برق ندارد. با گیتار الکتریک سبکهای بسیار زیاد و متنوعی نواخته می شود مانند راک و متال و مشتقات آنها. بدنه گیتار الکتریک از چوب و هر ۶ سیم آن فلزی هستند. البته مدل های ۷ سیم و مدل های متفاوت گیتار الکتریک با ۲ یا ۳ دسته و .. نیز برای این ساز وجود دارد.گیتار باسگیتاری با ظاهری شبیه به گیتار الکتریک ،دارای انواع 4 سیم،5 سیم،6 سیم،7 سیم،12 سیم و فرت لس (بدون فرت) است.سیمها بسیار قطور تر از گیتار الکتریک و صدایی بسیار بم دارد و معمولا به عنوان سولو(تک نوازی) در قطعه استفاده نمی شودو بیشتر نقش هم نواز و همراهی کننده موزیک را دارد. تقریبا در تمام مکتبهای موسیقی از این گیتار استفاده میشود مانند پاپ ، راک ، متال ، بلوز، کانتری و … گیتار باس هم با پیک و هم با انگشت نواخته می شود.گیتار پاپموسیقی پاپ یا pop گرفته شده از کلمه popular به معنی محبوب و مردمی می باشد. در این موسیقی احساسات، بصورت کاملا ساده و صمیمی به مخاطب انتقال داده میشود و معمولا همراه با آواز است. رمز موفقیت گیتار پاپ در همین مردمی بودن و احساس نزدیکی کردن است. درواقع نمیتوان برای گیتار پاپ یا کلا موسیقی پاپ شخصیت و تکنیک خاصی قائل شد. چراکه نوازنده در هر سبکی از موسیقی که فعالیت کند با کمی دقت و انعطاف پذیری میتواند اثری مردمی و باب دل عموم مردم ارائه دهد.در گیتار پاپ میتوان هم با انگشت بر سیم ها ضربه زد هم با پیک یا مضراب. ریتم نوازی و آواز خواندن همراه با گیتار در این سبک بسیار اهمیت دارد.گیتار فلامنکواین سبک با سازی همنام خودش (گیتار اسپانیش) نواخته می شود. این گیتار دارای 3 سیم فلزی و 3 سیم نایلونی است و بدنه اش از چوب ساخته می شود.این مکتب گیتار همانطور که از نامش مشخص است از کشور اسپانیا آمده است. دقت کنید که نام صحیح این مکتب نوازندگی گیتار فلامنکو(flamenco) می باشد که به غلط به آن فلامینگو می گویند. همانطور که خودتان می دانید این کلمه نام گونه ای پرنده است و نه یک مکتب موسیقی .

در صورتیکه پست با عنوان آشنایی با انواع گیتار دارای محتوای نامناسب میباشد بر روی گزینه درخواست حذف مطلب کلیک نمائید تا از دسترس خارج گردد.

× ×