روی خط خبر

  • darji
  • دریچه ای رو به فرهنگ، زبان، مردم و خاک طالقان
 درخواست حذف مطلب

منبع: darji
امتیاز: 5 5

دریچه ای رو به فرهنگ، زبان، مردم و خاک طالقان از وبلاگ درجی: دریچه ای رو به فرهنگ، زبان، مردم و خاک طالقان darji

دریچه ای رو به فرهنگ، زبان، مردم و خاک طالقان

کلیپ ''ریکا جان''
از مستند ایرانگرد
با صدای جواد قارایی


دریافت کنید (دانلود)


از آقای جواد قارایی دعوت می کنیم تا به طالقان زیبای ما آمده و ضمن بهره مندی از مهمان نوازی مردم بی ریا و مهربان طالقان، گوشه ای از زیباییهای طبیعت و زندگی روستایی آن را به تصویر بکشند.


در ادامه عکسهایی از مستند ایرانگرد تقدیمتان می شود


سربلند باد سرزمین مادری ایـــــــــــران
و با آرزوی سلامتی برای همه دوستداران این مرز و بوم

دوست عزیز سلامطالقان، ولایتی اصیل و ریشه دار، با مردمانی نجیب و آرام و فرهیخته و فرهنگی غنی و ناب و بی بدیل است.از نظر جغرافیایی، طالقان را نگین رشته کوه های البرز می دانند. دیاری محصور در کوههای جنوبی مازندران و گیلان، همسایه با کرج و الموتِ قزوین. با فاصله 166 کیلومتری از تهرانِ پایتخت.این دیار، 86 پارچه آبادی دارد که برخی از روستاهای آن، به دلایل فرهنگی (روستای اورازان - زادگاه جلال آل احمد که کتابی هم به همین نام دارد) سیاسی مذهبی (روستای گلیرد - زادگاه آیت الله طالقانی، جاذبه های توریستی (روستای کرکبود - آبشار کرکبود و روستاهای حاشیه سد طالقان) و دلایل دیگر، آوازه ای جهانی دارند.همچنین یکی از مرموزترین روستاهای ایران که به "ایستا" معروف است و در خود طالقان به "ترک آباد" شهرت دارد، در آن واقع شده است.ناحیه طالقان، زیستگاه حیات وحش وگونه های متنوع گیاهی است که واجد ارزشهای تفرجگاهی هستند. طالقان به غیر از آثار ارزشمند طبیعی که درخود جای داده است، اماکن زیارتی و تاریخی ارزشمندی نیز دارد که بر جاذبه های آن می افزایند.زبان مردم طالقان از ریشه های فارسی - تاتی است. ما در اینجا گرد هم جمع شده ایم تا طالقان خود را بهتر شناخته و در جهت احیای فرهنگ و زبان خود گام برداریم.تمام تلاش و همت ما بر این است که زبان و فرهنگ و خاک طالقان عزیزمان، از هر گزند و آسیب، محفوظ بماند.خُجیره هم زبانان، البرزیانِ نازنین، شمایی قدم مایی چُشمی سر. به خودمانی زبان گپ بَزنیم تا ماندگار بُمانه. برای ارتباط با مااز طریق ایمیل به آدرس taleghanidarji@gmail.com مکاتبه کنید.

در صورتیکه پست با عنوان دریچه ای رو به فرهنگ، زبان، مردم و خاک طالقان دارای محتوای نامناسب میباشد بر روی گزینه درخواست حذف مطلب کلیک نمائید تا از دسترس خارج گردد.